Niedziela 28 lipca 2019r. upłynęła w naszej parafii pod znakiem pożegnania Księdza Proboszcza Grzegorza Zwierzyńskiego, który po 18 latach pracy w naszej parafii przechodzi do pracy w Parafii pw. Św. Teresy z Avila w Wiżajnach.

  Rano, w kaplicy w Bohaterach Państwo Ewa i Janusz Borodziukowie pożegnali Księdza Proboszcza wzruszającymi słowami. Następnie w Rygałówce o godz. 10.00 została odprawiona Msza Święta w intencji Księdza Proboszcza. Mszę sprawował ks. infułat Antoni Kochański. Ksiądz Proboszcz podziękował wszystkim Parafianom za wszelkie dobro i życzliwość, której doświadczył, za dobrą współpracę i za modlitewne wsparcie. Ze swej strony zapewnił o pamięci w modlitwie.
  Na zakończenie Mszy św. w imieniu wszystkich parafian takimi słowami pożegnała Proboszcza Pani Barbara Cituk z rodziną.
  W imieniu wszystkich parafian, zaczynając od tych najmniejszych, a kończąc na tych w najbardziej sędziwym wieku, bardzo dziękuję Ci Księże Proboszczu za te 18 lat Twojej posługi kapłańskiej w tej parafii, które na zawsze pozostaną w naszej pamięci.
  Od 2001 r., kiedy to po raz pierwszy wszedłeś do naszej wspólnoty parafialnej, dałeś się nam poznać jako człowiek wykształcony, zaradny, zdyscyplinowany i służący pomocą. Lepszego gospodarza dla naszej parafii nie mogliśmy wymarzyć. To Ty dbałeś o piękny wygląd całego kościoła. To właśnie Ty włożyłeś wiele pracy, by móc zachwycać się niepowtarzalnym widokiem ogrodu przy plebanii, zawsze pięknie przystrojonej przykościelnej kaplicy, a także zadbanego cmentarza. Tylko Bóg Jedyny wie, ile potu wylałeś i wysiłku włożyłeś, byśmy mogli dumnie chwalić się taką wizytówką naszej parafii. Jeśli przyjdzie czas, że Bóg będzie chciał upiększyć świat, to w tym miejscu, gdzie Ty działałeś, będzie mógł spokojnie odpocząć.
  Przy tym ogromie pracy i obowiązków nie zapomniałeś jednak nigdy o bliźnich. Zawsze byłeś w gotowości, by spieszyć im na pomoc. Nie przeszedłeś obojętnie przy żadnym chorym, nie odmówiłeś w potrzebie biedniejszym, byłeś kiedy była potrzebna chociażby prosta rozmowa czy dobre słowo. Zawsze miałeś dla nas czas, gdy przychodziłeś do naszych domów z wizytą duszpasterską. Swoją życzliwością tworzyłeś jedność wśród ludzi. Budowałeś w nas tolerancję i zrozumienie dla drugiego człowieka burząc przy tym mur nienawiści.
  Dzieci otaczały Cię kręgiem swego zaufania, a Ty w dowód sympatii i wdzięczności częstowałeś je słodkościami. To Ty zachęcałeś je do uczestniczenia we mszy świętej, dzięki czemu z chęcią przychodzą do kościoła. Teraz to dzięki Tobie mamy tylu pomocnych ministrantów oraz cudowną, radosną scholę. Nawet ja mogłam przy Tobie, Księże Proboszczu, spełnić swoje małe marzenie i śpiewać w kościele chwaląc imię Boga.
  Dziś, patrząc z perspektywy czasu, możemy Cię nazwać naszym dobrym ojcem. Swą mądrością nauczyłeś nas, że nie ma ludzi idealnych i nieomylnych, utwierdzając tym samym, że każdy jednak jest ważny i równy, bo jest dzieckiem Bożym.
  Księże Proboszczu, dziękujemy Ci z całego serca za Twoją posługę chrześcijańską. Cieszymy się, że to właśnie z Tobą mogliśmy przeżywać tak ważne wydarzenie, jakim jest 100-lecie naszej parafii. Dzięki Twojemu zaangażowaniu i wytrwałości wszystko tak pięknie nam się udało. Możesz być pewny, że pozostaniesz w naszych sercach, a pamięć o Tobie będziemy pielęgnować.
  Rozstania zawsze są trudne, często też niezrozumiałe, ale musimy pogodzić się z tą decyzją i zaufać Bogu, że teraz potrzebny jesteś w innym miejscu i innym ludziom. Mówią, że nic nie jest dane nam na stałe, a dobrem trzeba się dzielić. Jak to powiedział święty Jan Paweł II : “wczoraj do ciebie nie należy, jutro niepewne, tylko dziś jest twoje”.
  Księże Proboszczu, zawsze powtarzałeś, że w życiu każdego człowieka bardzo ważne jest Pismo Święte, dlatego też tak bardzo zachęcałeś nas do jego czytania. Idąc teraz za Twoim przykładem pozwolę sobie przeczytać fragment ewangelii według św. Łukasza “Jezus opuszcza Kafarnaum”
  Gdy nastał dzień, wyszedł stamtąd i udał się na miejsce odludne. A tłumy szukały Go i przyszły do Niego. I zatrzymywali Go, by nie odchodził od nich. Lecz On powiedział do nich: „Trzeba, abym i innym miastom głosił Ewangelię o królestwie Bożym, bo na to zostałem posłany”. I nauczał w synagogach Judei.
  Księże Proboszczu, z całego serca życzymy Ci dużo zdrowia, wytrwałości i dalszych chęci do działania. Abyś przez całe życie podążał z ufnością za Bogiem. Aby Twój uśmiech i poczucie humoru wnosiło radość do serc wszystkich ludzi w nowej parafii, tak jak do tej pory wnosiło do naszych. Aby dzięki Twojej osobie mogli otworzyć się na Boga, zgłębiając swoją wiarę i poczucie jeszcze większej jedności z kościołem. A my pozostając tutaj będziemy trwać w wierze i modlitwie i kontynuować zasiane przez ciebie Słowo Boże.
Maryjo, Matko kapłanów módl się za nami,
Ojcze Najwyższy, miej nas wszystkich w swej opiece,
A Ty, Panie Jezu, prowadź nas przez życie, byśmy mogli wychwalać imię Twe … jakie piękne jest imię Twe …
Słowa podziękowania Barbara Cituk


Więcej liturgii na dziś...

MSZE ŚWIĘTE

Niedziela:
8:15, 10:00, 12:00 (Bohatery)

Święta:
8:15, 10:00

Dni powszednie:
8:00

KANCELARIA

Kancelaria parafialna codziennie do 9:00. a w razie potrzeby również w ciągu dnia.

Ks. Władysław Łada

Rygałówka 7
16-315 Lipsk

  (87) 642 11 60