06.03.2019r. - Środa Popielcowa to dzień, który rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu czyli czterdziestodniowej pokuty.

Tego dnia głowy wiernych posypywane są popiołem, symbolizującym pokutę, żal za grzechy oraz mocne postanowienie poprawy. Wiadomo, że popiół stosowany do posypywania głów wiernych pochodzi z palm poświęconych w poprzednią Niedzielę Palmową. Tradycyjnemu obrzędowi posypania głów popiołem towarzyszą słowa: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz”.

  Od tego dnia wystrój kościoła jest dużo skromniejszy. Dziękujemy Paniom z Akcji Katolickiej za dekoracje ołtarza, która jest jednocześnie wskazówką do pobożnego przeżycia Wielkiego Postu.

  TRZY DOBRE UCZYNKI:

  MODLITWA

  Po co się modlić? Pamiętajmy, że przez modlitwę świat staje się lepszy! Świat zmieniają nie tylko politycy, działacze społeczni, ekonomiści, ale i my go zmieniamy właśnie poprzez modlitwę. Dlatego czujmy się potrzebni. Osoby starsze mimo swego wieku – a może właśnie dzięki niemu – są bardzo ważną cząstką Kościoła i ludzkości; mogą one bowiem przez swoją modlitwę upraszać miłosierdzie Boże dla świata, odmawiając w swojej czasem bolesnej sytuacji, w samotności i cierpieniu Koronkę do Miłosierdzia Bożego czy Różaniec. Pan Jezus uczy, że modlić się trzeba nie na pokaz, ale w ciszy serca. Być może w tym celu trzeba będzie wyłączyć telewizor czy radio, aby mieć czas na rozmowę z Bogiem, na słuchanie go w naszej duszy, podczas modlitwy i rozważania tajemnic Męki Pana Jezusa czy to przez Koronkę, czy przez Różaniec czy przez Drogę Krzyżową, którą można odprawić z książeczki. W gwarze codzienności i hałasie rozlicznych spraw trudniej się zwracać do Boga, dlatego trzeba szczególnie w tym świętym czasie szukać ciszy na modlitwę. „Wystrzegajcie się pobożności na pokaz, takiej, która szuka ludzkiego uznania, bo inaczej nie otrzymacie nagrody od waszego Ojca w niebie” (Mt 6, 1). „Ale ty, gdy się modlisz, wejdź do swojego pokoju, zamknij drzwi i módl się do swego Ojca, który jest w ukryciu, a twój Ojciec, który widzi także to, co ukryte, wynagrodzi tobie” (Mt 6, 6).

  POST

  Czym jest post? Otóż post nie jest tylko wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych
w piątek. Postem jest i może być każde wyrzeczenie, które zmierza do udoskonalenia naszego charakteru i okazywania miłości innym. Ćwiczeniem naszego charakteru może być np. rezygnacja z ulubionego filmu, jednak nie po to, aby zająć się jakąś inną rozrywką, lecz aby inaczej spędzić czas i siły, dla prawdziwego, wyższego dobra. Postem może być cierpliwe znoszenie choroby; wyciszenie, gdy nas coś lub ktoś drażni, nawet ktoś bliski w domu, mąż czy żona, sąsiad czy sąsiadka. Kiedy potrafimy się opanować, zaprzeć się samych siebie i znosić uprzykrzenia w duchu wyrozumiałości, wtedy takie święte umartwienie również można nazwać postem.  "Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie."(Mt 6,16-18)

  JAŁMUŻNA

  Czym jest jałmużna wielkopostna? Jest to przede wszystkim dzielenie się z innymi naszym dobrem, i to nie tylko jakimś dobrem materialnym, co na pewno jest ważne, ale także tym dobrem, które nazywamy duchowym: a więc dobrym słowem, uśmiechem, życzliwością. Jałmużna to dawanie siebie drugiemu. Człowiek, który daje, nie staje się biedniejszy, bo jest taka prawidłowość, że dar ubogaca w pierwszej kolejności tego, który daje. „Kiedy dajesz jałmużnę, nie każ trąbić przed sobą, jak to czynią obłudnicy w synagogach i na ulicach, aby zyskać poklask u ludzi. Zapewniam was, już otrzymują swoją nagrodę. Kiedy dajesz jałmużnę, niech nie wie twoja lewa ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu, a twój Ojciec, który widzi także to, co ukryte, wynagrodzi tobie” (Mt 6, 2-4).


Więcej liturgii na dziś...

MSZE ŚWIĘTE

Niedziela:
8:15, 10:00, 12:00 (Bohatery)

Święta:
8:15, 10:00

Dni powszednie:
8:00

KANCELARIA

Kancelaria parafialna codziennie do 9:00. a w razie potrzeby również w ciągu dnia.

Ks. Władysław Łada

Rygałówka 7
16-315 Lipsk

  (87) 642 11 60